Od využití AI po podporu pěstounům: Nadace O2 podpořila grantem 19 projektů neziskovek

Nadace O2 odhalila příjemce grantu Ruku na srdce pro rok 2025. Po pečlivém posouzení, hodnotící komise vybrala 19 projektů neziskových organizací, na které Nadace O2 přispěje celkovou sumou 1 649 407 Kč. V průměru tedy každý projekt dostane 86 810 Kč. Je mezi nimi i ta vaše?
„Tentokrát projekty přinesly opravdu rozmanitou paletu témat a hlavně pomoci. V tomto roce se neziskovky zaměří ve velké míře na posílení digitálního wellbeingu, integraci AI a dalších technologických nástrojů do svého denního provozu. Budoucí pěstouni, adoptivní rodiče i neslyšící maminky získají potřebnou přípravu na svou roli. Odborného poradenství se dočkají i pečující o blízké s nemocemi, jako je Alzheimerova choroba,“ říká Dominika Herdová, ředitelka Nadace O2. A dodává: „Moc nás těší, že neziskovky každoročně přicházejí s takovými projekty, které mají potenciál skutečně posunout jak samotný chod organizace, tak jejich klienty vpřed.“
Letos měla na rozhodování vliv také Bára Pirochová z oddělení HR v O2, která usedla do hodnotící komise.
1. Jaká byla tvá zkušenost s procesem hodnocení a jaké jsou tvé celkové dojmy z přihlášek?
V komisi jsem zasedla znovu po nějaké době a zaujal mě posun v uvažování některých neziskovek. Tyto projekty se kromě vzdělávacích aktivit spojených přímo s jejich oborem činnosti zaměřily i na téma přeměny neziskovky na moderně fungující a digitalizovanou organizaci. Líbilo se mi, že jdou do hloubky a finanční prostředky chtějí využít opravdu udržitelně a s dlouhodobým dopadem.
2. Co zpětně považuješ jako rozhodující kritérium, aby projekt prošel přes komisi?
To je těžká otázka. Komise hodnotí projekty opravdu komplexně, od propracovanosti projektu a stanovení cílů přes přiměřenost rozpočtu až po osobní angažovanost kolegy nebo kolegyně, kteří organizaci navrhují.
3. Byly některé přihlášky, které tě obzvlášť zaujaly? Můžeš se podělit o příklad?
I letos se sešly projekty velmi společensky potřebné a prospěšné. Vedle těch, které se zaměřují na širší cílovou skupinu (děti s postižením, lidé s Alzheimerovou nemocí, pěstounská nebo hospicová péče) mě zaujal třeba specifický projekt zaměřený na komunikaci personálu porodnic s neslyšícími rodičkami.
4. Jaké nejčastější chyby nebo nedostatky jsi v přihláškách zaznamenala?
Chceme, aby finanční prostředky byly vynaloženy opravdu efektivně a účelně. Je proto důležité mít projekt dobře propracovaný, s jasným a co nejlépe měřitelným cílem a dopadem, což se někdy úplně nepodařilo.
5. Co bys doporučila neziskovkám, které se chtějí ucházet o grant v příštím roce?
Ať do toho určitě jdou! Patří jim velký dík za to, co dělají, a jakou energii do toho vkládají.
Nezisková organizace Tři, z.ú. - workshop pro žáky místní základní školy a komunitních škol
Konference AI4Edu 2024, která vznikla za podpory grantu Ruku na srdce.
Seznam podpořených neziskových organizací
Rodinné a komunitní centrum Jablíčkov, z.s. „Vzdělávání a podpora seberozvoje zaměstnanců“ 100 000 Kč
Projekt se zaměřuje na vzdělávání a seberozvoj zaměstnanců centra, včetně seminářů, školení a wellbeingových kurzů. Cílem je zvýšení odbornosti a digitálního wellbeingu zaměstnanců, což povede k lepšímu fungování organizace a kvalitnějším službám pro klienty.
Lata - programy pro mládež a rodinu, z.ú. „Technologicky zdatná a bezpečná Lata“ 97 000 Kč
Projekt je zaměřen na zvýšení efektivity procesů a profesionalizaci práce organizace s využitím moderních technologií a nástrojů umělé inteligence (AI), a to jak v oblasti služeb, práce s klienty a souvisejících procesů, tak v oblasti dalších aktivit a činností organizace (komunikace, fundraising, právní a HR podpora).
KLUB PATHFINDER z.s. „JOMO (Joy Of Missing Out)“ 70 980 Kč
Do vzdělávacího systému přibyl projekt s názvem JOMO, který je určen pro mladé lidi ve věku 11-15 let a zahrnuje víkendové akce zaměřené na osobní rozvoj, víru, etiku a sociální dovednosti. Cílem je podpořit mladé lidi v navazování offline vztahů a budování sebevědomí mimo sociální sítě.
Na počátku, o. p. s. „Digitální bezpečnost a ochrana dat v sociálních službách“ 40 000 Kč
Za pomocí finanční podpory si zaměstnanci osvojí základní dovednosti bezpečného fungování v digitálním světě, budou proškoleni v oblasti kybernetické bezpečnosti, naučí se rozpoznat neobvyklé či podezřelé chování informačního nebo komunikačního systému, doručení nevyžádaného e-mailu nebo řešit jiné nestandartní situace. Zároveň zaměstnanci získají přehled o tom, jak AI funguje a jak jim může pomoci v každodenní praxi.
Institut nové informatiky z. ú. „Bezpečněnanetu“ 94 300 Kč
Projektovým záměrem je vytvořit komplexní vzdělávací sérii zaměřenou na proškolení rodičů a žáků v oblasti kyberbezpečnosti a to prostřednictvím praktických workshopů s rodiči dětí základní školy a kroužku zaměřeného na kyberprostor a umělou inteligenci.
Děti patří domů, z. s. „Síla přípravy – síla pomoci“ 100 000 Kč
Tématem projektu je příprava zájemců o náhradní rodinnou péči prostřednictvím odborných kurzů a školení. Cílem je zvýšit kompetence a připravenost budoucích pěstounů a adoptivních rodičů.
Centrum pro rodinu a sociální péči z. s. „DIGI docházka a DIGI rovnováha“ 100 000 Kč
V této organizaci proběhne implementace digitálního docházkového systému a dále vzdělávání zaměstnanců v oblasti digitální rovnováhy. Cílem je zefektivnit administrativní procesy a zvýšit digitální wellbeing zaměstnanců.
Asociace genové terapie, z.s. „Lepší život pro angelmánky díky AI“ 83 600 Kč
Finance využijí na modernizaci a efektivnější fungování organizace pomocí AI a digitalizace. Cílem je zlepšit procesy v oblasti edukace, komunikace a fundraisingu, což povede k lepší podpoře pacientů s Angelmanovým syndromem.
Tichý svět – chráněná pracoviště, o.p.s. „Vzdělávání o těhotenství, porodu a péči pro neslyšící maminky s QR překlady do znakového jazyka“ 100 000 Kč
Tento projekt zpřístupní neslyšícím maminkám informace o těhotenství, porodu a péči o dítě v českém znakovém jazyce prostřednictvím edukačních videí. Cílem je zajistit rovný přístup k informacím a zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a neslyšícími pacientkami.
Autismus jako dar, z.s. „Vzdělávání pro děti s autismem a jejich rodiče + osvěta pro školy“ 97 400 Kč
Projekt zahrnuje školení pro rodiče dětí s autismem, muzikoterapii pro děti a osvětové aktivity ve školách. Cílem je podpořit rodiny s dětmi s autismem a zvýšit povědomí o autismu ve školách.
Chance 4 Children, z.s. „Pomocník – on-line vzdělávací platforma pro poskytovatele náhradní péče dětem“ 89 070 Kč
V rámci tohoto projektu proběhne transformace online vzdělávací platformy Pomocník, aby sloužila pěstounům a dalším pečovatelům o znevýhodněné děti. Cílem je poskytnout pěstounům nástroje a znalosti pro lepší zvládání jejich role a podporu dlouhodobé stability pěstounské péče.
Centrum Seňorina, z.s. „Podpora a vzdělávání rodin pečujících o své blízké s Alzheimerovou nemocí“ 97 337 Kč
Projekt poskytuje komplexní podporu rodinám pečujícím o osoby s Alzheimerovou nemocí, včetně odlehčovacích služeb, odborného poradenství a vzdělávacích materiálů. Cílem je zlepšit kvalitu péče a podpořit pečující rodiny.
Centrum LOCIKA, z.ú. „Chytře k Dětství bez násilí“ 100 000 Kč
Projekt se soustředí na rozvoj digitálních dovedností týmu Centra LOCIKA a optimalizaci využívání technologií, jako jsou AI a Freelo. Jeho cílem je zefektivnit procesy a zlepšit komunikaci s cílovou skupinou, což povede k lepší podpoře dětí ohrožených násilím.
FIT Sports Club, z.s. „Chraňme naše děti: na digitální svět společně a bezpečně!“ 100 000 Kč
Tématem projektu je vzdělávání dětí a zaměstnanců v oblasti kybernetické bezpečnosti, a to během příměstských táborů. Součástí jsou přednášky, školení a IT audit, který pomůže zvýšit bezpečnost organizace.
Srdcem Robinson, z.ú. „Kurz pro každého“ 59 600 Kč
Projekt nabízí praktický vzdělávací program zaměřený na zvládání stresu, posílení psychické odolnosti a rozvoj komunikačních dovedností. Cílem je podpořit rodiče a příbuzné nemocných dětí, aby lépe zvládali náročné životní situace.
Pexeso, z.s. „Bezpečí na internetu“ 51 900 Kč
Projekt se zaměřuje na komplexní poskytnutí podpory v oblasti online bezpečnosti pro klienty Pexesa, kdy cílovou skupinou (CS) jsou hl.děti,senioři a zaměstnanci. A to prostřednictvím preventivních školení a workshopů.
AI dětem, z.s. „Kdo je Sára? – kyberbezpečnost formou investigativního sledování digitální stopy fiktivní teenagerky“ 100 000 Kč
Projekt „Kdo je Sára“ je vzdělávací koncept zaměřený na pedagogickou podporu v oblasti kyberbezpečnosti, digitální stopy a bezpečného chování v online prostoru. V roce 2025 neziskovka plánuje vytvořit dva nové metodické materiály, které dále rozvinou příběh fiktivní 14leté dívky Sáry Silné, jejíž online identita je kompletně generována umělou inteligencí.
Společnost pro ranou péči, z. s. „Rozvoj odbornosti v rané péči a posílení rodičovských kompetencí pro rodiny dětí s postižením“ 80 220 Kč
Záměrem projektu na rozvoj odborných dovedností poradkyň rané péče a podporu rodin s dětmi se zrakovým či kombinovaným postižením. Cílem je zlepšit kvalitu péče a zvýšit kvalitu života rodin.
Česká asociace ergoterapeutů „Podpora odborné konference České asociace ergoterapeutů – inovace a digitalizace v ergoterapii“ 88 000 Kč
Projekt podporuje realizaci odborné konference zaměřené na inovace a digitalizaci v ergoterapii. Cílem je sdílení nejnovějších poznatků a vzdělávání ergoterapeutů v oblasti digitálních kompetencí.