07. 12. 2021

Spouštíme nový informační web pro rodiče Bezpečně v síti.cz

Spouštíme nový informační web pro rodiče Bezpečně v síti.cz
Chceme rodičům představit online technologický svět zábavnou formou, řekla o původu webu Bezpečně v síti.cz Dominika Herdová.

Co vedlo k vytvoření webu Bezpečně v síti.cz a pro koho je určen?

Základní myšlenka vzniku Bezpečně v síti.cz se zrodila z jednoduché potřeby vzdělávat i rodiče. Díky O2 Chytré škole dostali učitelé, školy i děti možnost se vzdělávat a získávat důležité informace z oblasti online světa a technologií od odborníků, ale to se nedostávalo dál k rodičům. Vymýšleli jsme proto, jak proniknout právě do světa rodičů. Ale aby pro ně byla forma předávání informací zajímavá a zaujala je. Přišli jsme proto s návrhem, že chceme udělat rozšířený web O2 Chytré školy, který bude zábavný a plný článků, videí a kvízů. A tak vznikl nápad na nový web Bezpečně v síti.cz.  

Co je cílem nového webu? Jaký je základní rozdíl mezi Bezpečně v síti.cz a O2 Chytrou školou?

Naším cílem je dostat rodiče s dětmi na Bezpečně v síti.cz, kde se můžou hravým a méně formálním způsobem dozvědět nejnovější informace o bezpečí na internetu i o tom, co se teď děje v technologiích. Sekundárním cílem je dostat čtenáře, které by téma zaujalo, do knihovny O2 Chytré školy, kde je problematika vysvětlená více do hloubky. Bezpečně v síti.cz tak líbivou formou informuje o aktuálním dění z oblasti online světa a technologií, zatímco O2 Chytrá škola je edukativní odborný portál.  

Existuje v českém prostředí nějaký podobný web nebo portál?

Když jsme si dělali průzkum, tak v našem prostředí jsme podobný web pro běžné laické čtenáře a rodiče nenašli. Myslím si, že web je v tomto unikát, a že jsme jediní, kdo toto téma v takovémto podání publikují. Jedinečné je i provázání edukativní části s takovým lifestylovějším uchopením témat, to jsme nenašli ani nikde na Slovensku.  

Co je za Vás největším rizikem na internetu?

Já si myslím, jakožto rodič, že v dnešní době jsou největším možným rizikem sociální sítě. Děti na ně vstupují hrozně brzy a nemají vštěpená základní pravidla komunikace. Neví, na co si dávat pozor. Někdy například netuší, že by neměly posílat některé fotky nebo neměly mluvit s cizími lidmi, přestože to je „jen“ online.  

Stává se, že si děti i navzájem ubližují v online prostředí. Může se to dostat až ke kyberšikaně a ponižování. V prostředí internetu prostě nepřiměřeně reagují, říkají nebo dělají věci, které by si v reálu nedovolily.      

Dalším problémem, se kterým se někteří dospělí potýkají, jsou technologie. Někdy bývá třeba opravdu složité si telefon jen zabezpečit. Podle mě si normální průměrný uživatel sám nedokáže nainstalovat, spustit a zabezpečit zařízení. Pak může použít služeb našich O2 Guru nebo si téma nastudovat na internetu, některé návody máme i my v knihovně témat v O2 Chytré škole.  

Jsi spokojená s novým webem Bezpečně v síti.cz?  

Celému našemu týmu trvalo od momentu vykopnutí první myšlenky půl roku, než jsme se dostali na aktuální vzhled webu Bezpečně v síti.cz. Takže jsme na něm pracovali opravdu usilovně a na výsledek jsem pyšná. Vše, co dělám, dělám vždy s tím nejlepším vědomím a svědomím. V tuto chvíli je web, tak jak nyní funguje, dobře nastavený a dobře klape. Doufám ale, že Bezpečně v síti.cz budeme posouvat stále dál a web si najde cestu ke všem, kterým může pomoci.        

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mgr. Dominika Herdová

Manažerka nadačních projektů Nadace O2   

Vystudovala jsem Fakultu zdravotnictví a sociální práce na Slovensku a v roce 2006 se přestěhovala do Prahy. Zde jsem pracovala například pro Nadaci J&T nebo organizaci Člověk v tísni jako terénní sociální pracovnice. V letech 2011-2016 jsem se zaměřila na svůj osobní život a tento čas strávila na rodičovské dovolené. Pak jsem se znovu naplno pustila do práce a stala jsem se programovou manažerkou v organizaci Byznys pro společnost. Mou pracovní náplní bylo nastavování firemního dobrovolnictví a strategie firem v oblasti filantropických aktivit.  

V roce 2019 jsem nastoupila do Nadace O2, kde aktuálně koordinuji a rozvíjím projektové nadační aktivity. V současné době se primárně věnuji programu O2 Chytrá škola, jehož součástí je i nově vytvořený web Bezpečně v síti.cz. Tento program má za cíl posouvat české školství směrem k 21. století a já mu nastavuji strategii i grantová řízení.  

Více o mně naleznete na Linkedinu.